Határtalanul – 2024.04.24-26.
HATÁRTALANUL – 2023/2024
A Határtalanul program keretében iskolánk 7. évfolyamos diákjai II. Rákóczi Ferenc és Thököly Imre nyomában jártak a Felvidéken 2024. április 24-től április 26-ig. A kísérő pedagógusok Berecz Éva, Moldován Eleonóra, Szabolics Mónika és Szentirmayné Gogolyák Ágnes voltak.
Berecz Éva tanárnő beszámolója:
1.nap:
Korán reggel gyülekeztünk az iskolában, s mindenki nagy izgalommal várta az indulást. Az időjárás nem volt kegyes, de mire elértünk útunk első állámására, Borsiba, már az égbolt is kiderült. Itt találkoztunk az idegenvezetőnkkel, Ambrus Ferenccel is, aki a három nap során sok érdekes információval egészítette ki ismereteinket II. Rákóczi Ferenc és Thököly Imre életével kapcsolatban. Elsőként Borsiban a felújított Rákóczi-kastélyban tekintettük meg a család, és II. Rákóczi Ferenc életének főbb állomásait. Nagy élvezettel próbálta ki mindenki az interaktív kiállítás anyagát, s ismerkedett meg a kastélyban élők mindennapi életével. Innen Kassára utaztunk, amely ma is jelentős szerepet tölt be Kelet-Szlovákia életében. Megismertük az óvárost, majd gyalog indultunk el a Szent Erzsébet dómhoz, ahol megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona sírját. A Rodostói-házat csak kívülről csodálhattuk meg, de néhány tanuló beszámolója alapján sok hasznos ismeretre tettünk szert. Ezt követően buszra szálltunk és folytattunk utunkat Eperjes felé. A belvárosban tett séta során eljutottunk a Rákóczi-házhoz, s megtudtuk, hogy miért is volt fontos ez a ház Rákóczi számára. A város főterén sétálva megfigyelhettük, hogy milyen típusai voltak a középkori városoknak, s melyek voltak azok az épületek, amelyek a középkori városokban élők számára fontosak voltak. Ezt követően megtekintettük azt a helyet, ahol Caraffa tábornok mielőtt meghozta volna a halálos ítéletet, sok embert börtönbe zárt. Este értünk szálláshelyünkre, Várhosszúrétre, ahol meleg vacsorával vártak bennünket. Ezután mindenki elfoglalta szállását, s az este hátralevő részét beszélgetéssel, játékkal töltöttük.
2.nap:
Másnap reggel Poprád felé vettük az irányt. Gyönyörű erdős tájakon vezetett utunk, s az előző éjszakai hűvösebb időjárása havat is hozott arra a vidékre. A Magas-Tátra havas csúcsait megcsodálva először Lőcsére utaztunk. Az egykori Szepes vármegye központjába érve megcsodáltuk a teljesen felújított középkori főteret. Ezt követően a Szent Jakab-templom szárnyasoltárát tekintettük meg. A következő helyszín a régi városháza épülete volt, amely ma a Szepesi Múzeumnak ad otthont. Megismerkedtünk a lőcsei fehér asszony történetével a főtéren található szégyenketrec előtt. A buszhoz visszasétálva egy rövid időre megálltunk a Thurzó-ház előtt. Majd utunkat Késmárk felé folyattuk, Thököly Imre városába mentünk. Először a város Evangélikus fatemplomát csodáltuk meg, amelynek érdekessége, hogy fából épült és egyetlen egy vasszöget sem tartalmazott. A tárlatvezetést követően átsétáltunk az újonnan épített Evangélikus templomba, ahol koszorút helyeztünk el Thököly Imre kriptájára. Mielőtt megismerkedtünk volna a várral és a Thököly család történetével, egy finom pizzát fogyasztott el mindenki a város főutcájában. Késmárkot elhagyva újból megpillantottuk a Magas-Tátra hegycsúcsait, majd a napot Rozsnyón zártuk. A város főterén nemcsak a középkori emlékeket tekintettük meg, hanem megálltunk annál a háznál is, ahol II. Rákóczi Ferenc és támogatói döntöttek az ónodi országgyűlés összehívásáról. Megálltunk Petőfi Sándor emléktáblájánál is, aki 1845-ben felvidéki útján ebben a városban is eltöltött egy kis időt. A nap végén szállásunkra visszatérve vetélkedővel zártuk második napi programjainkat.
3.nap:
Reggel búcsút vettünk Várhosszúréttől és szállásadóinktól, buszra szállva Krasznahorka vára alatt közösen elénekeltük Zichy Eleonóra által írt dalt. Utolsó napunk első állomása a betléri Andrássy-kastély volt. A nagyon részletes idegenvezetés során nemcsak az Andrássy-család, hanem a kastély történetét is megismertük. Egy rövid kitérőt tettünk Csoltóra, ahol megnéztük azt a házat, amelyben Rákóczi 1706-ban megszállt. Ezután Rimaszombat következett, ahol a tanulók csoportokban dolgozva, térképpel a kezükben kellett, hogy felfedezzék a város történelmi nevezetességeit. Az utolsó állomásunk a füleki vár volt, amelyet megmászva, a romok tetejéről gyönyörködtünk a szép tájban. Hazafelé tartva, megálltunk Salgótarjánban ebédelni. Ezután már egyenesen Budapest felé vettük az irányt, ahova a kora esti órákban élményekkel telve érkeztünk meg. A 3 nap során egy kis szeletével ismerkedtünk meg Kelet-Szlovákiának, ízelítőt kaptunk az ott élők mindennapjaiból, illetve a magyar történelem emlékeiből.